Obchody Święta Niepodległości

www DSC 0201

11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i wróciła na europejskie mapy. Wówczas Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. W czerwcu 1989 roku niekomunistyczny Sejm RP ustanowił Święto Niepodległości, które obchodzimy do dziś.
W przed dzień Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Perzów odbyły się uroczystości upamiętniające 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Podczas uroczystej akademii oddano hołd poległym i pomordowanych w obronie ojczyzny. Przed obeliskiem pochyliły się poczty sztandarowe. Wiązanki kwiatów w imieniu mieszkańców i samorządu gminnego złożyli: Wójt Gminy Perzów Danuta Froń, Przewodnicząca Rady Gminy Renata Włodarczyk, Radna Gminy Perzów Danuta Czajkowska.
W imieniu jednostek organizacyjnych i całej społeczności szkolnej kwiaty składali dyrektorzy szkół: Barbara Maras, Artur Tokarz, Leszek Urbański. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Wójt Gminy Perzów Danuta Froń zwracając się w szczególny sposób do dzieci i młodzieży szkolnej: „..Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości. 11 listopada to jeden z najważniejszych dni w naszym kalendarzu. Świętujmy go z dumą w sercu pamiętając o tych, którzy o tą naszą wolność walczyli. Ważne jest abyście jako młodzi ludzie szanowali nasze symbole narodowe”.
Część artystyczna przygotowana została przez uczniów z Zespołu Szkół w Perzowie i z Zespołu Szkół w Trębaczowie oraz Publicznego Gimnazjum w Perzowie. Uczniowie zaprezentowali między innymi niezapomniane patriotyczne pieśni i piosenki: „Taki kraj”, „Wojenko, wojenko”, „Flaga”, „Piechota” czy „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”. W sobotę 11 listopada o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Turkowach została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny.

 

www DSC 0172 www DSC 0179 www DSC 0195 www DSC 0223
       

 

Fotorelacja dostępna w galerii : 11 Listopada 2017